True20 – Универсална, олекотена, перфектна?

Трябва да се отбележи, че True20 е следствие от един амбициозен проект на издателя й Green Ronin, а именно романтично-фентъзи сетинга – Blue Rose RPG, който постави началото на промяната, като въведе олекотения фентъзи вариант на d20. Може би най-голямата промяна в True20 спрямо предшественика си d20 е частта със създаването на игровите персонажи, наличието на игрови класове, системата за дарбите и уменията.

1.Атрибути

В новата система големите цифри представящи физическите и менталните характеристики на героите са премахнати. Останали са само модификаторите, което опростява създаването на персонажите, както и записването им от играчите и Водещия. Вместо Str 20, Dex16, Con 16, сега в тези полета стоят модификаторите: Str +5, Dex +3, Con +3. Промяната е само козметична, но улеснява пресмятането по време на игра и битка. Съответните модификатори влияят по стария начин върху защитните хвърляния, проверките на уменията и други вид хвърляния.

2.Класове

Най-голямата разлика между двете системи, будеща дискусии и до днес. Всички ние познаваме основните игрови класове в ДнД и стотиците престижни и допълнителни класове из различни класови книги, както и десетките вариации на един клас. За да създаде герой по свой-собствен вкус, играчът трябваше да жонглира понякога с няколко книги, мултикласване и други утежняващи играта пособия, само за да има на разположение нужните ми умения и дарби.
Тру20 слага край на това. Играта предоставя само три класа, които представляват три основни архетипа на герои:

Боец (Warrior)
– това е класът ориентиран към по-бойно настроените играчи. Разполага с най-силните и деструктивни атаки и дарби, правейки го най-добрия боен клас от всички. Дали ще бъде специалист в ръкопашен бой, огнестрелни оръжия или някакво футуристично въоръжение, Боецът е класът, който е най-добър в това. Той съответно може да носи и най-тежките брони.

Адепт (Adept) – Aдептът в True20 е еквивалент на всичките вариации и модификации на магьосник, заклинател, шаман, лечител и други видове класове имащи свръхестествени способности. Докато Боецът набляга на физическите атрибути, за Адепта са важни менталните, които му позволяват да използва по-могъщи заклинания и дарби, правещи го най-добрия "магьосник" в играта. Дали ще се специализира в лечение или в нанасянето на щети с магическите си способности, всичко е въпрос на избор на съответните дарби и умения.

Експерт (Expert)
– това е класът, който най-точно може да се изрази с английски израз jack of all trades. А именно класът с най-много умения и най-голяма свобода на действие. Големият избор на дарби и умения може да превърне Експерта от бойно ориентиран клас (макар не толкова успешно колкото Боеца) до умел и ловък дипломат, който сражява с думи, а не с оръжие. Всичко опира до подбора на съответните умения. Експертът разчита както на физически, така и на ментални атрибути, за да може да върши успешно своята роля в приключението.

Както се вижда дотук, десетки основни класове и престижни класове са сведени до три основни архетипа. Мултикласването е безпроблемно, при взимането на нов клас, играчът има на разположение достъп до съответния клас дарби (за което ще стане дума по-долу) и умения (втората голяма промяна в играта).

3.Умения

След свеждането на броя игрови класове до три основни, следва втората основна промяна в играта, а именно начина на работа на уменията (skills) и въвеждането на четири различни категории дарби (feats).
Във d20 всеки клас имаше на разположение така наречените класови и не-класови умения и съответен брой точки за умения (skill points), които можеше да разпредели на ниво. Таванът на ранговете на класовите умения е ниво+3, а на не-класовите (ниво+3)/2.

Във True20, се е запазила формулата за определяне максималното количество рангове за умение, но разликата е, че няма такова нещо като класови и не-класови умения. Наместо това, играчът избира по време на създаването на персонажа си определени умения, които да са му "класови", чиято бройка е базирана на неговия Интелект и бонус, който зависи от класа (4 за Боец, 8 за Експерт и 4 за Адепт). Следователно класовите умения за един Боец например ще бъдат 4+Интелект, които на първо ниво той има с максимален ранг в тях. Системата за определяне на ранговете не е променена. На всяко ниво се получават съответния брой точки равни на класовия бонус и Интелекта. Тези точки може да се ползват за покачване на рангове на съществуващи или за взимане на нови умения.

Друга промяна е, че с качването на нивата единствения начин да придобиеш класови умения извън началните е, чрез дарба, всяко взимане на която, позволява добавянето на две нови умения.

4.Дарби

Всички добре познаваме трудността с избирането на дарби, тяхното комплектоване, за да създадем персонажа, който искаме, както и избора на класовете за мултикласване, с оглед придобиването на специални умения. С преработката на екипа на True20, повече не е необходимо да правим сложни комбинации.

На всяко ниво, всеки един клас получава по една дарба по свой избор. Той може да я избере от четирите вида категории дарби: основни, бойни, експертни и магически. Основната категория е достъпна за всичките класове, като последните три са достъпни само, ако нивото, което героят получава е същото като съответната категория: бойни за Боеца, експертни дарби за Експерта и магически дарби за Адепта.

5.Магическа система

Болката на запаметяването предварително на магии, ограничените слотове, както и десетките модификации на едно заклинание е добре позната на всеки започнал своята ролева кариера с някой от магическите класове. В True20, единствено класът Адепт може да използва магически сили, като за да придобие съответната сила, той трябва да я избере вместо дарба при вдигане на ниво. Примерно, на първо ниво, един Адепт има на разположение четири дарби. Той може да избере вместо тях четири магически сили или каквата и да е комбинация, не надвишаваща броя дарби (тоест 4).

Самите магически сили се различават драстично от заклинанията в d20. Докато в нея, заклинанията са десетки, във True20 отделните заклинания са групирани по общ характер, обединяващ ги в едно единствено умение. Примерно огнените заклинания от всякакъв характер (огнена топка, огнена стена, дъжд от огън) са групирани в умението Контролиране на огън (Fire Shaping). След като Адептът разполага с тази сила, различните магически ефекти се изпълняват като хвърляне еквивалентно на метода за проверка на умение. Примерно, Адепт първо ниво има 4 ранга на Контролиране на Огън + 3 от Интелект, общо +7 бонус. За да направи огнена топка, той трябва да успее на проверка за магическата сила Контролиране на Огън срещу трудност от 15. Ако успее, магията е изпълнена успешно. По този начин с едно-единствено умение, се събират десетки видове заклинания, всяко с различна трудност на изпълнение.

Втората разлика със старата система е, наличието на умора, която компенсира в известна степен липсата на слотове за магии. Тъй като магията изисква концентрация, умствено напрежение, един магьосник не може да използва безброй магически сили на ден. Някои от тях в True20 изискват защитно хвърляне за Воля (Will saving throw). Ако хвърлянето на Адепта е успешно, той не понася умора в следствие на магията и може безпрепятствено да продължи заклинанията си. Ако не успее, той получава една степен умора, при което търпи съответните наказания. При бърза поредица от използвания на уморяващи магически сили, последвани от неуспехи на защитните хвърляния и Адептът ще припадне. Самите трудности на преодоляването на умората зависят от сложността на заклинанието. Същото така трудността зависи и от това колко скоро е използвана сила, водеща до умора.

6. Бойна система

Опростяването на основната част от системата, води след себе си и опростяване на една от най-дискутираните части на d20 системата – бойната част. Промени по допълнителните правила за борба, трошене, засилване не са правени. Механиката им е същата като преди.

Благодарение на премахването на жизнения зар и въвеждането на степен на нараняване, многобройните атаки са заменени с една-единствена и хвърляне за Твърдост, което показва дали атаката е нанесла съществени щети или е само одраскване/натъртване.

Най-същественото е, гореспоменатото хвърляне за Твърдост. В True20 различните видове зарове за щети са премахнати. Всяко оръжие дава определен модификатор на щетата (от +1 за най-обикновените оръжия, до +5, че и повече за тежки оръжия като брадви, автомати и т.н.), което повдига трудността на хвърлянето за Твърдост (15 + бонус щети на оръжие + бонус от атрибут + други бонуси). Ако героят не успее на защитното си хвърляне за Твърдост (зар d20 + Физика + Броня + бонус от дарби), той понася щета, която е грубо казано разликата между трудността и резултата на защитното му хвърляне. Колкото повече се разминават двата резултата (в случай на защитно хвърляне под определената трудност), толкова повече щета понася героя, като от напълно здрав е възможно да изпадне в състояние Умиращ още в първия ход на битката (при неуспех с 15 или повече на хвърлянето за Твърдост). Естествено, такава бърза смърт е изключително рядко срещано явление за радост на играчите.

7.Оръжия и екипировка

Единствената съществена промяна в оръжията е премахването на различните типове зарове и въвеждането на общ модификатор. Този модификатор влияе, както бе споменато по-горе, върху трудността, която героят трябва да преодолее при хвърлянето си за Твърдост. Леките оръжия са в диапазона +1 до +3 щета, средните оръжия – +3/+4, а тежките оръжия – от +5 нагоре. Самите брони също са претърпели промяна. Вместо да дават бонус към Защита, сега те дават бонус към хвърлянето за Твърдост.

С тези седем точки се изчерпват основните и съществени промени направени от екипа на True20 върху d20 системата. Смея да твърдя, че промените до една са в правилната посока – постепенното изчистване на архаичните елементи от система и наблягането повече на разказването на историята и по-малко затормозяване със мета-игрови проблеми.
Малък минус на True20 може би се крие точно в неговият най-голям плюс – универсалността. Докато добре познатите DnD 3.5, d20 Modern се базират на d20, те са пригодени за специфичните нужди на съответния сетинг – фантастика или фентъзи. Магическите системи са различни, както и оръжията и създанията, които населяват книгите. В стремежа да направят True20 универсална, авторите са били принудени да се придържат в определени граници при съставянето на книгата с правила. Липсват ясно изразени правила за магически предмети и магии за фентъзи свят, както и екипировка и технологични оръжия така характерни за един фантастичен сетинг. Изобщо първата книга е по-скоро очертаване на границите и основните формули, които ще се ползват по време на игра. Но да се надяваме, в близко бъдеще да бъдат издадени допълнителни материали, които да запълнят липсата.

Самата книга идва с четири различни сетинга. Един класически фентъзи сетинг, научно фантастична история, приключение, ситуирано в сегашни дни, както и един невписващ се в тези три категории сетинг, в който основните действащи лица са огромни бойни мекове, а героите са техните оператори.

Като заключение, ще добавя, че човек си струва да се запознае с True20. Не само, че е по-добра от нейния пряк прародител, но може би в момента се кове новия монополист в сферата на ролевите системи, какъвто е d20 до момента. Дали True20 ще се наложи, само времето ще покаже.