Или когато играчите да искат да играят, а Водещият не е готов.
Винаги може да се случи на Водещия да се сблъска със ситуация, когато трябва да проведе игра без сериозна подготовка. Понякога просто няколко приятели се събират на мига и някой казва "Хайде да играем!". Може би дори ситуацията да не позволява сериозна подготовка - например провеждане на ролева игра извън дома, на открито или в хижа.
Как да се справим в такива ситуации? Ето няколко съвета които биха могли да ви помогнат! Винаги бъдете готови с няколко карти. Най-простата и понякога най-забавна за необременяваща сесия игра е класическото изследване на подземия… независимо дали става дума за тъмница, средновековен замък, скъп хотел или космически кораб. Просто играчите влиза вътре, избиват чудовища, взимат съкровището и се измъкват живи. Звучи добре, нали? Но какво да кажем за създаването на това подземия. Е, тук се налага определена подготовка ако искате играчите наистина да се забавляват. С карти може да се снабдите по много начини - от Интернет, от различни модули от други игри, от компютърни игри и т.н. За целта, като Водещ винаги носете със себе си бележник с най-различни подготвени карти, подредете ги така че да можете да се ориентирате бързо и готово - не е нужно да измисляте картата на момента. Но ако това се наложи и нямате карта под ръка, просто се замислете за дадено място което познавате добре - училището, мазето под блока… и това ще ви наведе на идеи как да създадете набързо дадено подземие.
Придържайте се към лековати сценарии. На този свят има ограничен брой оригинални сюжетни нишки, и вие вече познавате повечето от тех, независимо дали го осъзнавате или не. Когато трябва да измислите набързо някой сюжет, просто се обърнете към любимия си филм, книга или сериал, и адаптирайте сюжета към жанра на играта. Ако ви е харесал "Пришълеца" може да го преврънете в фантастично чудовище, което е завладяло някой замък. А ако си падате по филма “Знам какво стори миналото лято”, то в един футуристичен свят група приключенци могат да получат холограмно съобщение, че някой знае за техните не особено законни действия на друга планета. Може да комбинирате и сюжетите така, че играчите трудно да се досетят откъде идват основните сюжетни нишки. Дори и да се досетят обаче, не се безпокойте. Играчите много бързо ще променят събитията спрямо филма или книгата именно заради свободата си в ролевата игра..
Запомнете, че по време на спонтанна ролева сесия, трябва да се стараете да поддържате играта максимално праволинейна и проста. Обикновено това е ситуация, когато трудно бихте могли да се справите със сложна история и множество неигрови персонажи, затова колкото по-обикновена е играта, толкова по-лесно ще е да я контролирате.
Използвайте стереотипи. Обикновено Водещите се стараят да избягват клишетата и да създават сложни, оригинални неигрови персонажи, но истината е, че всички хора боравят със стереотипи. Просто някои стереотипи са по-известни от други. А по време на спонтанна ролева сесия те са най-полезното нещо за Водещия, защото са достатъчни няколко щрихи от негова страна за да могат играчите да ги разпознаят на мига и вече да знаят как да се отнасят към тях. Така че храбрият воин, потайният крадец, високомерния маг са неигрови персонажи които не се нуждаят от особено замисляне за да бъдат пресъздадени на мига - нито от страна на Водещия, нито от неговите играчи. Друг трик е смесването на стереотипи. Представете си потайният воин, високомерния крадец и храбрия маг. Те са по-рядко използвани и по трудно разпознаваеми от играчите, и в някои ситуации могат наистина да ги изненадат. Различни местоположения и локации също лесно се поддават на обобщение. Повечето играчи веднага ще си представят някой хан, средновековен замък, скъп хотел, космическа станция… Когато играете без подготовка, не задълбавайте в подробности и детайли при описване на обстановката! Запазете творческата си енергия за планиране на битките и разговорите с неигровите персонажи Водете си бележки. Когато измисляте имена за неигровите персонажи на момента, бъдете сигурни, че след половин час няма да си спомняте повечето от тях. Дръжте лист хартия близо до себе си и си записвайте всяко име и описание, което предлагате на играчите си, за да не си противоречите по-късно. Дори ако се досетите за някоя промяна в сюжета, нахвърляйте си бележки на момента. Ако пропуснете, ще бъдете повлечени от играта и ще забравите за това, и в резултат може да доведете до серия от грешки в последствие.
Използвайте заместители. Ако играта ви се нуждае от карта и фиугрки по време на битка, не се отчайвайте. Използвайте всичко, което можете да намерите под ръка за да визуализирате действието пред своите играчи. Нахвърляйте действието на хартия и използвайте малки камъчета навместо фигурки. Дори може да начертаете картата в земята, ако сте на открито. От друга страна има системи, които наблягат на ролевата игра повече, отколкото водетено на постоянни битки и много от тях не използват карти и фигурки по време на битка. Добре е за ситуации в които трябва да играете в неподходящи условия да избирате именно подобни.
Не се безпокойте да поискате почивка! Ако случайно се озовете в задънена улица и не знаете какво трябва да последва просто поискайте 10 минутки за подготовка през които да нахвърляте следващите няколко сцени. Играчите ще приемат тази почивка като възможност да отидат до тоалетната, да объсдят стратегии, да си вземат нещо за ядене или пиене или пори да погледат малко телевизия.
Помнете, че ролевата игра е за удоволствие. Спонтанната ролева сесия не е времето за развитие на сложните епични саги, в които срещу играчите се изправят невъобразими препятствия. Вълшебните думички в играта без подготовка (и за Водещия, и за играчите) са "лесно" и "бързо". Всъщност тези сесии са най-удачното време да представите своя игрови свят или епос откъм ежедневната, по-обикновена страна. Може би някои от играчите са решили да сключат брак? Или пък някои от неигровите персонажи? Може да използвате тази игрова сесия за да разиграете цяла свадба и всичко което може да се случи по нейно време - изгубени пръстени, булка, която пред олтара се отрича от жениха, пиян свещенник, който едвам се крепи на краката си, дрязги между роднините, както и много за ядене и пиене на корем, музика, шеги и разговори… Обикновено тези сцени се оказвай най-забавните и запомнящи се, пред които дори класическите спасявания на света (или поне част от него) бледнеят. Други варианти са: закупуване на кон/автомобил/космически кораб, интервю по телевизията и т.н. - не е нужно винаги да има някой или нещо за убиване!